Vývoj cen nemovitostí

Vývoj cen nemovitostí

 

Již od roku 2009 pokračuje růst cen bytů v ČR. A v Praze dokonce již desátým rokem, přičemž v posledních dvou letech dynamika růstu cen nabrala rychlé tempo. Co způsobilo, tak rychlý růst cen bytů? Mnozí lidé se domnívají, že ceny nemovitostí již dosáhly svého maxima, nacházíme se v cenové bublině, ta splaskne a s ní dojde k poklesu cen nemovitostí. V některých oblastech v ČR k poklesu cen opravdu může dojít, ceny však můžou i stagnovat nebo dokonce stále růst.

Zda a jakým tempem se během následujících měsíců realitní trh překlopí a několikaletý růst cen se změní v pokles, bude záležet především na rychlosti růstu nabídky, která nakonec určí, jak rychle a jak hluboko budou ceny u jednotlivých nemovitostí a v konkrétních lokalitách klesat.

Tabulka porovnání cen u bytů

  rok 2012 březen 2017
1+1 1 280 000 Kč 2 160 000 Kč 69%
2+1 2 070 000 Kč 3 000 000 Kč 45%
4+1 3 650 000 Kč 5 640 000 Kč 55%

 

Pronájmy jsou aktuálně také velmi drahou možností. Stejně jako ceny nemovitostí se i ceny nájmů za poslední roky zvedly o desítky procent. Také záleží, ve které lokalitě chceme bydlet. Pokud mluvíme např. o Praze, pak u větších bytů splátka hypotéky znatelně převyšuje nájemné srovnatelného bytu, tedy nájem může být dobrou alternativou. V mimopražských lokalitách je velmi časté, že nájmy jsou srovnatelné s výší splátky hypotéky.

Ceny domů a bytů rostou vysokým tempem a zvlášť v Praze a Brně je vývoj cen nemovitostí nejrychlejší v celé Evropě.

Nyní se nacházíme v realitní bublině, kdy ceny bytů výrazně převyšují jejich hodnotu. Ovšem tento vývoj nebude pokračovat donekonečna. Současný vývoj připomíná situaci před deseti lety, kdy realitní bublina splaskla a ceny nemovitostí šly rychle dolů.

Na zvyšujících se cenách nemovitostí se podepisuje prozatímní snadná dostupnost hypoték, což navyšuje poptávku po vlastním bydlení. Vývoj cen nemovitostí ovlivňuje rovněž nedostatečná nabídka bydlení a neochota úřadů schvalovat nové developerské projekty.

Od roku 2000 se tempo růstu cen tuzemských bytů zvyšovalo již třikrát. Poprvé v roce 2003 před vstupem do Evropské unie a podruhé v roce 2008 v souvislosti s realitním boomem v mnoha evropských zemích a USA. Nynější fáze růstu začala v roce 2009. Od té doby ceny nemovitostí nepřetržitě rostou, a dokonce již překročily svá historická maxima.

Ceny nemovitostí i nadále rostou, i když ne již tak silně jako v minulých letech. Pořád trvá, že jsme v období výborné ekonomické situace, a to se v příštím roce podle všeho nezmění. Zvyšující se úrokové sazby mají na poptávku v období prosperity minimální vliv.

Negativně působí opatření ČNB, avšak je potřeba si uvědomit, že hypotéku je financováno většina nemovitostí a hypoteční banky jsou závislé na tom, aby hypotéky byly poskytovány ve stále větším množství. Tedy doporučení ČNB budou aplikována jen do určité míry.  Zlom v cenách nemovitostí přijde až v období, kdy začne růst nezaměstnanost, platy začnou stagnovat a podnikatelé než budou bojovat o přežití. Kdy to nastane, je otázkou.

 

Vývoj cen nemovitostí v Brně a okolí

Poptávka po nemovitostech dosahovala téměř stejné síly jako během loňského roku. O každý brněnský byt se opět ucházelo více zájemců. Možná jsme na stejný počet zájemců čekali o několik dnů déle než v předchozích měsících, ale byli.

Snižující se dostupnost hypoték a zvyšující se úrokové sazby v prvních měsících roku 2018 chuť kupujících zas tak moc neutlumily. Pro některé byly sice již ceny příliš vysoko, ostatní pak spěchali s koupí, dokud ceny nebudou ještě vyšší, úroky dražší a méně dostupné.

Ceny nemovitostí v Brně a blízkém okolí v prvním čtvrtletí letošního roku opět rostly, nicméně pomaleji.

V případě Vašeho zájmu o odhad tržní ceny nemovitosti mě kontaktujte na

tel. č.: 604 724 137

 

 

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.